Şu sıralar sık sık gündeme gelmekte olan "Ticaret Savaşları" nedir? Ülkemize etkileri neler olabilir?

Jason
(2 yil önce )
Kategori: Ticaret,Ekonomi
7
968
0
Yanıtla | Şikayet Et
5 Yanıt

ABD Başkanı Donald Trump, 1 Mart 2018 günü Amerikalı çelik ve alüminyum sektörü yöneticileriyle Beyaz Sarayda yaptığı toplantının ardından çelik ve alüminyum  ithalatına gümrük vergileri uygulanacağını duyurdu. 7 Temmuz 2018 itibariyle bu uygulama resmen başladı. Amerika dünyadaki en büyük celik ithalatı yapan ülke konumunda. Yerli ureticiyi koruma politikası olarak yapilan bu uygulamanin dünyadaki dünyadaki diğer ekonomiler üzerinde olumsuz  etkili olmaktadır. 
Efektif
(2 yil önce )
Finans Uzmanı
0
Yanıtla | Şikayet Et


Bunlara ilave olarak Çin'in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef alan yüzde 25'lik ek gümrük vergisi 818 ürün için uygulanmaya basladi. Çin ise misilleme ABD'den ithal edilen 50 milyar dolar tutarındaki 659 ürüne yüzde 25 gümrük vergisi getirileceğini bildirdi.
Ironman
(2 yil önce )
Yeni Üye
0
Yanıtla | Şikayet Et


ABD Başkanı Trump ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Beyaz Sarayda yapılan toplantı sonrasında anlaşmaya vardılar. Trump, ilişkilerde "yeni bir aşama" olduğunu ve "serbest ve adil bir ticaret için çok büyük bir gün" olduğunu söyledi. Trump, "Bu yüzden, bugün AB ile otomobil harici endüstriyel ürünlere yönelik tarifeleri, tarife dışı kısıtlamaları ve sübvansiyonları sıfırlamaya çalışmak konusunda anlaşma sağladık." dedi
Beyazit
(2 yil önce )
Mühendis
0
Yanıtla | Şikayet Et


Yükselen ticaret savaşlari geriliminden Türkiyenin 2018 de etkilenmeyeceği, büyüme üzerinde 2019 yılında yüzde 0,1 puan, 2020'de de yüzde 0,2 puan olumlu etkisinin görülebileceği Fitch Ratings tarafından yazıldı
Paralordu
(2 yil önce )
Yeni Üye
0
Yanıtla | Şikayet Et


ABD hükümetinin izlediği yeni gümrük vergileri politikası kendi imalat sanayisini canlandırmayı hedeflemektedir. Zira söz konusu vergilerden en çok nasibini alan Çin` in son 60 yıllık sanayi üretimi ve buna bagli gosterdiği büyüme performansi  Avrupa,ABD ve diğer devletlerden çok  öndedir. Imalat sanayisi büyümenin motoru olarak kabul edilir. Burdaki ilerleme GSYIH nin artması dolayisiyla toplumsal refahın artması demektir. Sanayisizlesme  ise bunun tam tersi olarak büyümenin negatife gitmesi ile ekonomik krizlere ortam hazırlar. Bu açıdan Trump Hükümeti dışa bağımlı bir ekonomi yerine kendi iç dinamikleri ile büyümeyi sürdürmek istemektedir.  
Beyazit
(2 yil önce )
Mühendis
0
Yanıtla | Şikayet Et


1

Yanıt bekleyen sorular
Ekonomi yüksek lisans tecrübelerinizi paylaşır mısınız


Iletisim


Yaptığım yorumların silinmesini istiyorum


Ercan 


Para konusu

En aktif üyeler
Efektif
Finans Uzmanı
0
9
1
Beyazit
Mühendis
1
7
0
Jason
3
2
0
Paralordu
0
5
0
AyYıldız
Finans yorumcusu
0
4
1